
Markus Zusak: A könyvtolvaj
Könyvklub összefoglaló
Miért érdemes elolvasni?
Markus Zusak ötödik és legismertebb regénye mostanra igazi klasszikusnak számít, és nem véletlenül. Finom, együttérző feldolgozása a második világháborús történéseknek, mely anélkül hat a szívekre, hogy túlságosan megrázó és kegyetlen lenne. Leírásában egy német kisváros lakóinak kapcsolataira és mindennapjaira fókuszál: az egymás felé fordulás lehetőségére és lehetetlenségére, a félelmet is felülíró szeretet apró mozzanataira, a szavak és a történetek erejére. Akár ifjúsági történetnek is lehetne nevezni, ám nem mindenhol így sorolják be. Mivel számomra meghatározónak tűntek benne az ifjúsági elemek, és különösen jó választás lehet középiskolai olvasóknak a téma feldolgozására, az oldalon ebbe a kategóriába tettem. Számtalan elemezhető jelenete és képe akad, a Halál, mint elmesélő pedig a narrációt teszi különlegessé. Ahogy azt Zusak is írja a hivatalos oldalán, a könyv (amit eredetileg kisregénynek szánt) bátor vállalkozás volt a részéről, teljes odaadással, saját elképzelése szerint írta, és mivel úgy hitte, senkit sem fog érdekelni, több pontján is mert kockáztatni. Ez a merészség, megkapó nyelvezetével és érzelmi leírásaival, teszi igazán meghitté ezt a történetet.
Miről szól?
A kilencéves Liesel Memingert édesanyja 1939 elején kénytelen nevelőszülőkhöz adni. A kislány már ekkor, a történet legelején közelebbi ismeretségbe kerül a halállal, amikor útközben elveszíti az öccsét. A Halál ekkor figyel fel rá és különös szokására. Liesel ugyanis ellenállhatatlan vágyat érez a könyvek és a bennük rejlő szavak iránt, és amikor csak lehetősége adódik, elemel egyet a közelből. Kis könyvtára így egyre bővül, miközben körülötte kitör és egyre nagyobb méreteket ölt a második világháború. Új családjával és a Himmel utca többi lakójával együtt igyekszik boldogulni a náci Németország mindennapjaiban, ám a háború őket sem kerülheti el teljesen, láthatatlanul, de állandó feszültséggel jelen van az életükben.
A könyvtolvaj az emberi egymás felé fordulás története, azokat a kis rezzenéseket veszi sorra, amikkel a szereplők egymásba és álmaikba kapaszkodnak egy lehetetlen élethelyzetben. Közben pedig szól arról az apró, de nem elhanyagolható lázadásról is, amit a szavak ismerete, megértése és használata jelent.
Kinek ajánlom?
Mindenkinek, mert nagyon szépen dolgozza fel ezt a cseppet sem könnyű időszakot. Ám főleg azoknak, akik szeretik a lírai, lassú folyású, kapcsolat- és érzelemközpontú történeteket. Középiskolai csoportokban és könyvklubokban pedig kimondottan jó beszélgetésindító lehet, akár csak egy-két részlete is.
Mire számíts?
- Korrajz: 4/5
- Kapcsolatok: 5/5
- Család: 3/5
- Líraiság: 5/5
- Történelem: 2/5
- Lélektan: 3/5
- Erős karakterek: 4/5
Ezeket is érdemes megnézni

Könyvklub összefoglaló: A boldogságnak nyolc karja van
2025.04.17.
Könyvklub összefoglaló: Normális emberek
2024.07.20.